Za normálnych okolností nemá moč výraznú farbu ani zápach. Preto by ste mali byť pri akomkoľvek náznaku zmeny ostražití. Nemusí to byť taký zjavný problém ako ružový alebo červený moč, ktorý signalizuje krv v močových cestách. K lekárovi vás môže priviesť aj zvláštne zapáchajúci moč. Viete, čo všetko to môže znamenať?
Moč je tekutina, ktorá nám môže veľa povedať o našom zdraví. Ak je zakalený, môžete mať infekciu močových ciest. Problematická je aj krv v moči, ktorá môže poukazovať na močové kamene, ako aj na poškodenie močových ciest.
Z testov moču sa však dajú zistiť aj iné veci. U tehotných žien sa môže použiť na sledovanie preeklampsie. Prostredníctvom moču sa dá pomerne ľahko zistiť aj cukrovka.
Ale čo s tým všetkým má spoločné zapáchajúci moč?
Ako spoznať zapáchajúci moč?
Z času na čas zapáchajúci moč je (celkom) normálny. Napríklad ráno po prebudení, keď telo nie je dostatočne hydratované, môže byť zápach moču trochu výraznejší. Zapáchajúci moč je tiež jedným z príznakov infekcie močových ciest. Ak teda pociťujete častejšie nutkanie na močenie a bojujete s pocitmi pálenia a rezania na záchode, viete, že musíte navštíviť lekára.
Ostražitejší by ste mali byť aj vtedy, ak váš moč zapácha pravidelne a dlhodobo. V takom prípade by ste nemali na nič čakať a mali by ste sa okamžite objednať na dôkladnejšie lekárske vyšetrenie u odborníka.
Najčastejšie príčiny zápachu moču
Skôr než začnete panikáriť, dovoľte, aby sme vám povedali, že príčina zapáchajúceho moču nie je vždy natoľko závažná, aby ste si v hlave začali vytvárať tie najčernejšie scenáre.
Na vine môže byť:
- Príliš koncentrovaný moč (často dôsledok nedostatočnej hydratácie organizmu)
- Zvýšená konzumácia niektorých potravín (zvyčajne špargle)
- Chemoterapia
- Zvýšená spotreba vitamínov skupiny B
- Užívanie niektorých antibiotík
- Užívanie niektorých liekov na cukrovku
- Infekcie močových ciest
- Bakteriálna vaginóza
- Diabetes
- Zlyhanie orgánov
Ako teda vidíte, skôr ako lekári dospejú k záveru o zlyhaní orgánov a iných nepríjemnostiach, musia tiež vylúčiť množstvo premenných faktorov, ktoré môžu ovplyvniť zmenu zápachu vášho moču.
Niektoré ženy sa môžu počas tehotenstva sťažovať na silnejší zápach moču, čo však môže súvisieť s tým, že ženy majú v tomto období oveľa citlivejší čuch. Preto sa zápach moču nemusel vôbec zmeniť, aby ho ženy vnímali ako intenzívnejší.
Čo pomáha pri zápachu moču?
Najjednoduchšou radou je, aby ste začali pozornejšie sledovať svoj denný pitný režim. Cieľom vášho úsilia je svetložltý moč bez zápachu. (Ak je úplne biely, ste už nadmerne hydratovaní. V takom prípade je dobré trochu spomaliť a piť menej vody).
Odporúča sa tiež:
– Nejesť potraviny, ktoré môžu ovplyvniť zápach moču (ak ich máte radi, nejedzte ich toľko)
– Pravidelné chodenie na toaletu, keď pocítite potrebu
– Liečba chorôb, ktorými trpíte
Zlepšením svojho životného štýlu určite neurobíte nič zlé. Táto rada zahŕňa obmedzenie alkoholu, ktorý vašej pečeni nerobí dobre.
Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie výživových doplnkov na močové cesty, ktoré obsahujú bylinky a iné látky. Vyskúšajte doplnok stravy UNIPROSTA®, ktorý môže byť prvým krokom k zmene vášho celkového životného štýlu.