Svaly panvového dna máme všetci bez rozdielu pohlavia. Zatiaľ čo o ženských panvových svaloch sa z hľadiska fyziológie a rôznych životných procesov, medzi ktoré patrí napríklad tehotenstvo, hovorí omnoho viac, my muži ich často zanedbávame. Preto nás často prekvapia problémy, ktoré z toho môžu vyplývať. Čo by ste mali o tejto téme vedieť? Pozrime sa na to spoločne nižšie.
Ľudské telo sa skladá z mnohých rôznych častí. Tvoria ho kosti, orgány, svaly, väzy a mnohé ďalšie komponenty, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Lenže nič nie je ideálne. Vplyvom starnutia a nesprávneho životného štýlu sa môžu začať objavovať rôzne problémy, ktoré môžu postihnúť aj často zanedbávané panvové dno.
Jeho funkcia je pritom v našom tele absolútne zásadná. Keby sme ho nemali, bola by tým značne narušená naša stabilita a bezpečnosť. Len si to predstavte – keby nám chýbala spodná časť, pravdepodobne by nám hrozilo riziko straty životne dôležitých orgánov.
Ako však môže muž zistiť, že panvové dno potrebuje väčšiu starostlivosť? A ako mu ju správne poskytnúť?
Čo sú svaly panvového dna?
Svaly panvového dna sú tvorené hlavne svalmi a väzivom. Ako už názov tejto časti tela napovedá, nachádzajú sa v spodnej časti našej panvy. Tvoria teda spodný okraj našej brušnej dutiny. V závislosti od pohlavia potom panvovým dnom prechádza niekoľko otvorov (análna a močová trubica u mužov, análny, močový a vaginálny otvor u žien).
Hlavnou úlohou svalov panvového dna je podpora vnútorných orgánov. Sú veľmi dôležité napríklad pre normálnu kontrolu a funkciu močového mechúra. Tieto svaly tiež zapájame pri vykonávaní veľkej potreby. (Ženy potom aj pri pôrode.)
Ochabnuté svaly panvového dna
Príčiny oslabených svalov panvového dna môžu byť rôzne.
Medzi ne môže patriť:
- Vyšší vek
- Obezita
- Chronická zápcha
A mnoho ďalších faktorov. U žien sa opäť typicky jedná o tehotenstvo, ktoré predstavuje pre svaly panvového dna zvýšenú záťaž.
Príznaky ochabnutého panvového dna
Niektoré prejavy oslabeného panvového dna by sme si s týmto problémom pravdepodobne vôbec nespojili, pretože sú často málo špecifické, prípadne sa dajú ľahko zameniť za úplne iný problém.
Môžete si všimnúť napríklad:
- Nutnosť intenzívneho tlačenia pri vykonávaní veľkej potreby
- Nutnosť meniť pri sedení na toalete polohy
- Chronickú zápchu (odhadom až polovica ľudí s chronickou zápchou má zároveň oslabené svaly panvového dna)
- Inkontinenciu
- Neobjasnené bolesti v oblasti bedrovej časti chrbta
- Bolesť v okolí rekta a panvy
Samozrejme, aby sa vylúčilo, že nejde napríklad o erektilnú dysfunkciu alebo zápal prostaty, je vhodné navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia.
Mužské panvové dno a prostata
Z predošlého zoznamu sme zámerne vynechali problémy, ktoré môže oslabené panvové dno priniesť v súvislosti s močením.
Mnoho ľudí s oslabeným panvovým dnom, vrátane mužov, môže mať problémy s častým nutkaním na močenie. Tiež môže byť potrebné zastavovať a opätovne spúšťať prúd moču. Bežná nie je ani močová inkontinencia, ktorá sa môže prejaviť napríklad pri kašľaní alebo smiechu.
V neposlednom rade môže stav panvového dna mať u mužov vplyv aj na sexuálnu výkonnosť a zážitky. Práve z tohto dôvodu sa jeho kondícia neoplatí podceňovať.
Cviky na posilnenie panvového dna
Medzi najlepšie techniky na posilnenie panvového dna pre obe pohlavia patria Kegelove cviky, ktoré sú navyše veľmi jednoduché na vykonanie.
Najprv nájdite tie správne svaly, ktoré sa majú pri cvičení zapájať. Svaly panvového dna najlepšie identifikujete tak, že zastavíte prúd moču alebo stiahnete svaly, ktoré bránia v odchode plynov. Práve pri týchto činnostiach využívate svaly panvového dna, takže ich budete môcť cielene zapojiť.
Následne postupne zdokonaľujte svoju techniku. Stiahnite svaly panvového dna, vydržte v kontrakcii tri sekundy a potom svaly na tri sekundy uvoľnite. Skúste to niekoľkokrát za sebou. Keď vaše svaly zosilnia, skúste vykonávať Kegelove cviky posediačky, postojačky alebo pri chôdzi.
Počas cvičenia udržujte pozornosť. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa sústreďte iba na sťahovanie svalov panvového dna. Dbajte na to, aby ste nepoužívali napríklad svaly na bruchu, stehnách alebo zadku. Vyhnite sa zadržiavaniu dychu a radšej voľne dýchajte.
Aby bolo cvičenie efektívne, vykonávajte ho trikrát denne po desať zatnutí a uvoľnení.
Ako sa starať o prostatu?
Okrem cvikov na posilnenie svalov panvového dna môžete vyskúšať aj ďalšie užitočné tipy a triky, ktoré vám môžu pomôcť pri vleklých problémoch s močením.
Na nezhubne zväčšenú prostatu môžete napríklad vyskúšať dlhodobé užívanie prírodného doplnku stravy pre mužov, ktorý obsahuje bylinky a ďalšie dôležité látky podporujúce jej normálnu kondíciu.
V zložení sa snažte nájsť:
Veľmi dôležitý je v tejto situácii aj zdravší životný štýl, ktorý môže mať na zdravie a stav prostaty nemalý vplyv.
Dôležitá je napríklad pravidelná konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny. Doprajte si štandardných päť porcií týchto potravín denne. Keď pôjdete močiť, z toalety sa neponáhľajte a chvíľu počkajte. Následne skúste vypustiť zvyšok moču, ktorý mohol v močovom mechúre nepozorovane zostať.
Snažte sa tiež obmedziť pitie močopudných nápojov, ktoré môžu zhoršiť problémy s močením. Alkohol a kofeín si teda doprajte s väčšou striedmosťou. Pokiaľ ide o ostatné nápoje, pite po menších dúškoch, ale častejšie.
Zdroj
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14459-pelvic-floor-dysfunction – Dysfunkcia panvového dna (anglicky)
https://www.uhsussex.nhs.uk/resources/male-pelvic-floor-exercises/ – Mužské panvové dno (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/mens-health/in-depth/kegel-exercises-for-men/art-20045074 – Kegelove cviky pre mužov (anglicky)
https://www.health.harvard.edu/mens-health/10-diet-and-exercise-tips-for-prostate-health – Tipy pre zdravú prostatu (anglicky)