Aj keď množstvo moču, ktoré naše telo produkuje, sleduje iba málokto, existuje stav, počas ktorého močíte viac, než je považované za normálne. Tento stav sa nazýva polyúria a je preň typické neustále odbiehanie na toaletu. Čo ju spôsobuje? A dá sa nejako liečiť?
V priemere chodíme na toaletu (počas 24 hodín) približne osemkrát, aby sme vyprázdnili svoj močový mechúr. Za normálne množstvo vyprodukovaného moču sa považujú zhruba 2–3 litre denne. S tým, že v noci sa produkcia moču znižuje, aby nedochádzalo k zbytočnému narušovaniu spánku.
U niektorých ľudí sa však môže stať, že množstvo vyprodukovaného moču za jeden deň výrazne presahuje obvyklé tri litre. A tým pádom musia na toaletu chodiť počas dňa oveľa častejšie ako ostatní.
Čím je polyúria spôsobená? A dá sa proti nej efektívne brániť?
Čo je to polyúria?
Ako už bolo uvedené vyššie, polyúria je stav, počas ktorého telo produkuje nadmerné množstvo moču. Niekedy môže byť tento jav spôsobený nesprávnym životným štýlom, pomerne často však súvisí aj s nejakým prebiehajúcim ochorením, ktoré pri riešení vyžaduje asistenciu lekára.
Prejavy a príznaky
Hlavným prejavom polyúrie je časté nutkanie na močenie a neustále naplnený močový mechúr, s ktorým musíte odbiehať každú chvíľu na toaletu.
Následkom polyúrie môže dochádzať k ďalším problémom. Napríklad môžu byť vo väčšej miere zaťažované obličky. Dochádzať môže aj k väčšej strate hydratácie, ktorá je nevyhnutná pre fungovanie mnohých telesných procesov a pre normálny stav tkanív. Ľudia si musia dávať pozor aj na dopĺňanie vitamínov, minerálov a ďalších látok, ktoré sa podieľajú na metabolických procesoch.
Najčastejšie príčiny polyúrie
Polyúria má tri hlavné možné príčiny, od ktorých sa následne odvíja prístup lekára.
Existuje:
- Polyúria z nadmerného príjmu tekutín
- Osmotická polyúria
- Endokrinná polyúria
Asi najjednoduchším problémom je polyúria z nadmerného príjmu tekutín, ktorá môže vzniknúť po tom, čo naraz vypijete príliš veľa vody alebo iných tekutín. Riešením je upraviť množstvo tekutín, ktoré počas dňa pijete. Potom by malo byť všetko v poriadku.
O niečo náročnejšia je osmotická polyúria, počas ktorej sa do moču dostávajú aktívne látky. Osmotické látky totiž môžu k sebe viazať ďalšiu vodu. Jednou z látok, ktorá toto dokáže, je glukóza, ktorá sa vylučuje počas cukrovky. Osmoticky však môže pôsobiť aj vápnik.
Najzložitejšia býva endokrinná polyúria, pri ktorej telo reaguje na neadekvátnu produkciu hormónov, ktoré sa podieľajú na udržiavaní objemu tekutín v tele. Medzi zdravotné problémy, ktoré môžu tento jav ovplyvniť, patrí napríklad diabetes insipidus.
Samozrejme však nemožno vylúčiť ani vrodené poruchy, ktoré môžu s polyúriou v nejakej miere súvisieť.
Ako riešiť problémy s močením?
Pri polyúrii je určite vhodné vyskúšať zdravší životný štýl. Ten by mal zahŕňať lepšie plánovanie pitného režimu počas dňa. Ak pijete príliš veľa tekutín, a to napríklad aj močopudných, snažte sa ich množstvo znížiť.
Dávajte si pozor aj na konzumáciu citrusového ovocia a niektorých druhov exotického korenia, ako je napríklad kari. Má sa za to, že tieto zložky potravy môžu ovplyvniť produkciu moču a jeho množstvo. Ak problém samozrejme nezmizne, navštívte ošetrujúceho lekára, ktorý zistí, či nemáte cukrovku.
Niekedy však môže byť polyúria iba zdanlivá. A to v prípade, keď vás trápi prerušované močenie, ktorého následkom nie je možné úplne vyprázdniť močový mechúr.
Vyskúšať môžete aj doplnok stravy na podporu prostaty a močových ciest s obsahom:
Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyurie – Polyurie (česky)
https://www.healthline.com/health/urination-excessive-volume – Všetko o polyúrii (anglicky)