Zo všetkých strán sme bombardovaní názvami mnohých potravín a ich zložiek, ktoré majú mať priaznivý účinok na náš organizmus. Zatiaľ čo u niektorých máme predstavu o tom, čo si o nich máme myslieť a prečo sú pre nás dobré, u iných nám toto povedomie chýba. Dnes sa teda zameriame na lykopén.
Ľudské telo je fascinujúce. Na druhej strane, bez prísunu dôležitých látok a živín z vonkajších zdrojov by nemohlo normálne fungovať. Na konzumáciu vitamínov, minerálov a stopových prvkov sme zvyknutí od detstva.
Pokiaľ však ide o bylinky alebo ovocné a zeleninové zložky, nie sme si takí istí svojimi vedomosťami. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo nesledujeme najnovšie trendy, ktoré by mohli byť v mnohých ohľadoch prospešné.
Dnes si povieme, čo je lykopén a prečo stojí za to začať uvažovať o jeho vyskúšaní.
Čo je to lykopén?
Lykopén je názov červeného rastlinného farbiva, ktoré patrí do skupiny karotenoidov. Pripisujú sa mu antioxidačné účinky. Je jedným z provitamínov vitamínu A. Z tohto dôvodu by sme mali všetci dbať na to, aby sme ho mali v strave vždy dostatok. (Aj keď pozor. Vitamín A je rozpustný v tukoch. Ak to teda preženiete, môžete sa neúmyselne predávkovať.)
Účinky lykopénu
Keďže patrí do skupiny karotenoidov, je jasné, že má v našom tele mnoho dôležitých úloh.
Patria medzi ne:
- Antioxidačné účinky
- Podpora kardiovaskulárneho systému
- Podpora normálneho stavu pokožky pri opaľovaní
- Podpora zraku
- Podpora mozgovej činnosti
- Podpora normálnej kostnej hmoty
Samozrejme, s užívaním lykopénu sú spojené určité riziká, ktoré treba vziať do úvahy. V prvé rade je lykopén pre človeka najlepšie prijímaný, ak pochádza z rastlinných zdrojov, ktorých je prirodzenou súčasťou. Ak to však preháňate, môže sa stať, že vaša pokožka dočasne zožltne.
Lykopén však nemusí byť vhodný pre tehotné ženy alebo pre ľudí, ktorí dlhodobo užívajú lieky predpísané lekárom. Tieto skupiny by preto mali byť o jeho používaní informované ako prvé.
Lykopén a prostata
Predpokladá sa, že lykopén môže mať pozitívny vplyv na zníženie rizika vzniku niektorých druhov rakoviny. U mužov ide o rakovinu prostaty. Tieto informácie zatiaľ neboli uspokojivo podložené výskumom, takže na definitívne stanovisko si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Prvé náznaky však vyzerajú sľubne. Je teda otázkou, či stavíte na paradajky, ktoré ho obsahujú, alebo na tablety.
Lykopén v potravinách – zdroje
Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich odsekoch, lykopén je prirodzenou súčasťou mnohých potravín, ktoré sa z času na čas dostanú na náš stôl. Keďže už viete, ako vám lykopén môže prospieť, určite budete mať väčšiu motiváciu konzumovať ho čo najčastejšie. Kde všade však lykopén nájdete?
Za jeho najlepšie zdroje sa považujú tieto potraviny:
- Paradajky sušené na slnku
- Paradajkový pretlak
- Meloun
- Surové paradajky
- Papája
- Ružový grapefruit
Ako vidíte, paradajky vyhrávajú na celej čiare. O to viac máte dôvod zahryznúť sa do paradajky pri najbližšej príležitosti.
Pokiaľ ide o prostatu, najlepšie je užívať lykopén v prírodných doplnkoch stravy, ktoré obsahujú aj ďalšie účinné látky na prostatu. Najmä ide o zinok, žihľavu, vŕbovku, saw palmetto alebo slivku africkú. Príjem lykopénu však nemôže nahradiť preventívne prehliadky u lekára. Nemali by ste tiež zanedbávať zdravý životný štýl a pravidelné fyzické cvičenie.