Obličkové kamene sú veľmi nepríjemný zdravotný problém, o ktorom nemusíte dlhú dobu vedieť. O slovo sa môže prihlásiť až vo chvíli, keď sa kameň uvoľní a začne putovať von z močového ústrojenstva. Ako spoznať obličkové kamene? A existuje nejaký spôsob, ako si od nich uľaviť?
Hovorí sa, že človek je tým, čo je. A my musíme súhlasiť. To, ako sa k sebe správame, má veľký vplyv na naše celkové zdravie. Dobrým príkladom tohto tvrdenia sú obličkové kamene, ktoré môžu vznikať kvôli dlhodobo zlému životnému štýlu.
Nie vždy sa obličkové kamene liečia. Ľudia, ktorí s nimi ale majú nejakú osobnú skúsenosť, väčšinou hovoria, že putovanie kameňa z tela von je jedna z najhorších bolestí, ktorú vo svojom živote zažili. Preto je dôležité vedieť ako tento problém vzniká a ako si s ním možno poradiť.
Príznaky obličkových kameňov
S obličkovými kameňmi je problém v tom, že nemusia mať žiadne príznaky. Minimálne do doby, než začnú putovať vašim telom von.
V takom prípade sa môžu prejavovať:
- Krvou v moči
- Zvracením
- Nevoľnosťou
- Zmenou farby a vône moču
- Horúčkou
- Zimnicou
- Častejšou potrebou ísť močiť
- Močením v menšom objeme
Medzi ďalšie príznaky tohto stavu patria aj bolesti a naozaj silné kŕče. Všetko ale závisí od veľkosti kameňa. Malé kamienky vám pri vylučovaní nemusia spôsobovať žiadne problémy.
Príčiny vzniku obličkových kameňov
Teraz sa pozrieme na to, ako vznikajú obličkové kamene. To nám pomôže lepšie pochopiť, akú úlohu zohrávame v tomto jave. Keď sa pozrieme na čísla, obličkové kamene sa tvoria predovšetkým u ľudí, ktorí majú medzi 20 a 50 rokmi. Zároveň sa uvádza, že problémy s obličkovými kameňmi majú skôr muži. Čo nemôžeme príliš ovplyvniť je aj genetika. Pokiaľ mal niekto v rodine obličkové kamene, existuje celkom veľká pravdepodobnosť, že nimi budete v nejakej forme trpieť tiež. (Aj keby boli treba len malé.)
Čo sa týka toho, čo máme vo svojich rukách, je to jednoznačne váha. Obezita je pri vzniku obličkových kameňov jedným z rizikových faktorov. Ďalej je na zozname dehydratácia, diéta, ktorá je bohatá na proteíny, cukry a soľ, užívanie diuretík a podobne.
Ako zo seba dostať obličkové kamene?
Keď už sa kameň rozhodne vydať na cestu, obvykle to znamená, že musíte túto nepríjemnú fázu nejako pretrpieť. Aby sa jeho odchod trochu urýchlil, je vhodné piť väčšie množstvo tekutín. V ideálnom prípade by malo ísť o čistú vodu. Vhodné je aj pitie vody s citrónom. Citrón totiž obsahuje látky, ktoré môžu narušiť štruktúru niektorých typov močových kameňov, vďaka čomu môžu ísť ľahšie vypudiť. (Samozrejme, aby to malo naozaj efekt, museli by ste vypiť veľa citrónovej šťavy. Aj troška ale môže nejako pomôcť.)
Niektorí ľudia tiež nedajú dopustiť na jablkový ocot, ktorý môže zmierniť bolesti pri putovaní kameňa z tela von. Odporúčané sú 2 lyžice jablčného octu, ktoré rozmiešate vo väčšom pohári vody. Myslite ale na to, že tento postup nie je vhodný pre každého. Dlhodobé pitie tejto tekutiny môže spôsobiť osteoporózu. Tiež nejde o postup, ktorý by bol vhodný pre ľudí s cukrovkou. Najprv sa teda poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.
Liečba obličkových kameňov
Ak sú obličkové kamene veľmi veľké a mohli by spôsobiť blokádu, do úvahy prichádza operácia, počas ktorej ich lekári odstránia chirurgickou cestou. Lekári vám tiež môžu predpísať lieky, ktoré redukujú bolesť a predchádzajú vzniku zápalov.
Tiež vám bude s najväčšou pravdepodobnosťou odporúčaná zmena životného štýlu. Vďaka tomuto postupu môže dôjsť k prevencii vzniku ďalších kameňov niekedy v budúcnosti.
Rozpustenie
Pokiaľ majú kamene vhodnú štruktúru a nie sú príliš veľké, s lekárom sa môžete pobaviť o ich rozpúšťaní. Prečo práve s ním? Predovšetkým preto, že na internete nájdete veľké množstvo tipov, ako na to, ktoré pre vás ale nemusia byť bezpečné. Radšej sa preto obráťte na niekoho, kto tomu naozaj rozumie a kto vám dá správne inštrukcie, ako postupovať.
Diéta
Pokiaľ už je obličkový kameň vonku, je dôležité, aby nedošlo k formovaniu ďalších. Preto sa zamerajte na zlepšenie vášho životného štýlu.
V priebehu diéty nie je vhodné konzumovať jedlá, ktoré obsahujú veľké množstvo soli. (Polotovary, zemiačiky, spracované mäsové výrobky…). Tiež do jedálnička zaraďte zdroje rastlinných bielkovín a znížte príjem tých živočíšnych.
Tiež možno budete musieť obmedziť príjem orechov, rebarbory, špenátu a podobne. Prakticky bez obmedzenia si možno dopriať nízkotučné mliečne výrobky, brokolicu, fazuľu a ďalšie zdravé potraviny.
Bylinky a čaje
Tiež môžete vyskúšať pitie bylinkových čajov na močové cesty, ktoré sa predávajú ako v reťazcoch, tak aj v lekárňach. Myslite ale na to, že tieto čaje nebývajú vhodné na stálu konzumáciu. Výrobca obvykle uvádza, ako často a aké množstvo čaju by sa malo piť, aby to pre vás bolo bezpečné.
Čo sa týka konkrétnych byliniek, populárna je praslička roľná. Tiež sa užíva žihľava dvojdomá. Tiež môžete vyskúšať užívanie doplnkov stravy na močové cesty. Vašu pozornosť si zaslúži doplnok stravy UNIPROSTA®.