Spontánny únik moču určite nie je nič, čím by sa mohol ktokoľvek z nás chváliť. V skutočnosti je v dospelej a civilizovanej spoločnosti neschopnosť kontrolovať močenie silným tabu. A je to tak správne, pretože ide o vec, ktorá patrí do nášho súkromia. Na druhej strane môže byť táto citlivosť veľkou prekážkou pre všetkých, ktorí trpia inkontinenciou. Poradíme vám však, čo a ako robiť.
Príčiny úniku moču sú rôzne. Všetky sú však pre postihnutého a jeho okolie veľmi nepríjemné. To nás môže viesť k tomu, že sa stiahneme a prestaneme sa zúčastňovať na činnostiach, ktoré nám predtým prinášali potešenie. Môže to byť šport alebo stretnutia s rodinou a priateľmi, kde sa celé hodiny smejeme na starých alebo úplne nových príbehoch. Pretože kto vie? Stačí jeden neopatrný pohyb, zakašľanie alebo kýchnutie a máme nepríjemnosť, ktorá sa nás bude držať po zvyšok života.
Mohlo by sa zdať, že únik moču pri kašli alebo pri inej činnosti sa v spoločnosti vyskytuje len veľmi zriedkavo. V skutočnosti je to však pomerne bežná vec, ktorá sa nevyhýba ani mužom, ani ženám.
Keďže hanba vám nepomôže, poradíme vám, kedy je inkontinencia moču normálna, kedy nie a čo sa s ňou dá robiť.
Čo je to inkontinencia (únik moču)?
Mierny únik moču sa občas vyskytne u každého z nás. Najčastejšie vo chvíli, keď sme veľa pili, alebo sme nemali možnosť sa hneď vymočiť. (Napríklad vo vlaku, na prednáške alebo kvôli dotieravým otázkam nášho šéfa, ktoré nám v tom bránili). V takom prípade sa netreba nijako znepokojovať.
Vrásky vám urobí len skutočný únik moču, pri ktorom je badateľná pravidelnosť. Tá môže naznačovať, že strácame kontrolu nad svojím močovým mechúrom. Niekedy ide len o dočasný stav. Inokedy ide o trvalý problém, ktorý je potrebné riešiť.
Prečo dochádza k úniku moču?
Nie je inkontinencia ako inkontinencia. Keďže je pokaždé spôsobená niečím iným, rozdeľujeme ju na niekoľko podtypov.
Typy inkontinencie:
- Stresová inkontinencia
- Urgentná inkontinencia
- Reflexná inkontinencia
- Paradoxná inkontinencia
- Návalová inkontinencia
- Psychogénna inkontinencia
Aký je medzi nimi rozdiel?
Stresová inkontinencia je spôsobená oslabením svalov panvového dna alebo inými abnormalitami (hypermobilita hrdla močového mechúra, zmena polohy močového mechúra, strata elasticity atď.) Inkontinencia je potom spôsobená nárazovým tlakom, ktorý je vyvíjaný na močový mechúr. Napríklad počas kašľa, kýchania alebo smiechu. Urgentná inkontinencia sa často vyskytuje u ľudí s hyperaktívnym močovým mechúrom. V tomto prípade majú neznesiteľnú potrebu močiť. Prakticky z jednej sekundy na druhú.
Reflexná inkontinencia súvisí s poruchami centrálneho nervového systému, keď mozog vyhodnocuje signál nezávisle od toho, čo je potrebné. Je bežná u ľudí trpiacich demenciou. Paradoxná inkontinencia vzniká v dôsledku preplnenia močového mechúra. Návalová inkontinencia sa spája s mužmi, ktorí majú problémy s prostatou. Tá môže zabrániť úplnému vyprázdneniu tekutín. Ako naznačuje názov posledného typu, psychogénna inkontinencia je do veľkej miery spôsobená naším strachom alebo nervozitou. Nesmieme však zabúdať, že inkontinenciu môže ovplyvniť aj zavedenie katétra, ktorý oslabuje zvierač.
Únik moču u mužov
Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že inkontinencia moču je výlučne doménou žien. Čo je nepravdivé. Hoci sú k nej v niektorých prípadoch o niečo náchylnejší kvôli odlišnej fyziológii, neznamená to, že sa tento problém úplne vyhýba mužom.
Za rozvojom inkontinencie u mužov môže byť:
- Chronický kašeľ
- Obezita
- Zápcha
- Obštrukcia močových ciest
- Infekcie močových ciest
- Slabé svalstvo panvového dna
- Poškodenie nervov
- Zväčšená prostata
- Rakovina prostaty
Z tohto dôvodu by sme mužom odporúčali cvičenia na únik moču (Kegelove cviky) a zdravší životný štýl. To by malo zahŕňať pravidelné návštevy urológa a praktického lekára.
Únik moču u žien
Ženy zažívajú únik moču v tehotenstve. Hlavne preto, že majú v tele oveľa viac vody. Takisto dochádza k väčšiemu zaťaženiu svalov panvového dna. (Dieťa naň tlačí alebo doň kope. Pôrod je tiež veľkou záťažovou skúškou, pri ktorej často dochádza k poraneniam.) V neskoršom veku sa môžu prejaviť negatívne účinky poklesu ženských hormónov. Rovnako ako u mužov však zohráva úlohu aj chronický kašeľ alebo obezita.
Únik moču pri športe
Pri športe je naše telo vystavené záťaži. Z dôvodu možných nárazov, ako aj z dôvodu zmien v držaní tela a pohybe. Čo môže pomerne výrazne zvýšiť riziko stresovej inkontinencie, o ktorej sme vám povedali vyššie.
Únik moču po operácii prostaty
Niektorí muži po operácii prostaty trpia inkontinenciou. Je to spôsobené tým, že prostata ovplyvňuje vyprázdňovanie močového mechúra. Ak nie je prítomná alebo v nej došlo k nejakému zásahu, môže to viesť k úniku moču, ktorý by za normálnych okolností pravdepodobne nenastal. V extrémnych prípadoch môže byť riziko operácie spojené s poškodením nervov.
Liečba úniku moču
Väčšina lekárov vám preto odporučí cvičenie. Nezriedka sa pacientom predpisujú aj lieky proti úniku moču. Medzi štandardné prostriedky boja proti inkontinencii patrí používanie špeciálnych inkontinenčných pomôcok alebo inkontinenčných nohavičiek.
Čo vám pomôže?
Niektorí pacienti nemusia mať pocit, že liečba je dostatočná. Preto hľadajú iné metódy, ktoré by im mohli aspoň trochu pomôcť od ich problémov. Niektorí sa dokonca zdráhajú vyskúšať bylinky na únik moču. Tie môžu byť prospešné pri problémoch s hyperaktívnym močovým mechúrom, zväčšenou prostatou alebo infekciách močových ciest. Dôveru možno vložiť napríklad do vŕbovky malokveté, saw palmetta, serenoy plazivé, žihlavy dvojdomé alebo brusníc.
Keďže nie všetky látky fungujú na všetko, vyskúšajte viaczložkové doplnky stravy, ktoré sú založené na prírodnej báze. Jedným z tých, na ktoré sa môžete spoľahnúť, je UNIPROSTA®. Ak budete okrem toho dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, uvidíte, že to už nebude taký problém ako predtým.