Ako viete, počas celého života by ste mali pravidelne navštevovať urológa, ktorý je špecialistom nielen na močové cesty, ale aj na mužské reprodukčné zdravie. V rámci návštevy vám však môže okrem bežných vyšetrení odporučiť aj cystoskopiu. Čo to presne je? Na čo je dobrá? A ako presne funguje?
Muži by sa mali starať o svoje močové cesty a reprodukčné zdravie rovnako ako ženy. Mnohí sa však zdráhajú z času na čas navštíviť urológa, pretože netušia, čo konkrétne pre nich môže urobiť. Prípadne nevidia zmysel v určitých typoch vyšetrení, a tak sa im radšej rovno vyhnú.
Niekedy však môžu byť tieto vyšetrenia skutočne potrebné. Môžu totiž ľahko odhaliť závažné problémy v ranom štádiu, keď môže byť liečba najúčinnejšia.
Na čo sa mám počas cystoskopie pripraviť?
Čo je to cystoskopia?
Cystoskopia je názov vyšetrenia, počas ktorého lekár zavedie do močových ciest malú kameru, čím má možnosť presne vidieť, čo sa v nich deje.Hoci existuje viac zobrazovacích metód (napríklad ultrazvuk), cystoskopia umožňuje lekárovi vidieť močové cesty tak, ako sú, a v reálnom čase. Okrem toho sa spolu s cystoskopom môžu do močových ciest dostať aj potrebné nástroje, ktoré môžu byť potrebné napríklad na odber vzoriek.
Ako prebieha vyšetrenie u mužov?
Cystoskopia u mužov sa vykonáva rovnako ako u žien. Keďže je však mužská močová trubica dlhšia ako ženská, môže zákrok trvať o niečo dlhšie.
V preklade to znamená, že po príchode do ordinácie vás lekár pripraví na vyšetrenie, počas ktorého vám do močovej trubice zavedie cystoskop, ktorý podľa potreby posunie do močového mechúra. Počas cystoskopie sa zvyčajne nepoužíva žiadny druh sedatív, takže počas vyšetrenia zostanete pri vedomí. Pri niektorých typoch cystoskopie sa však môže použiť lokálna anestézia od pása nadol.
Počas vyšetrenia môže lekár naplniť močový mechúr tekutinou, aby lepšie videl, čo sa v ňom deje. Celý tento postup zvyčajne trvá len niekoľko minút.
Pokiaľ ide o prípravu:
- Nejde o chirurgický zákrok, takže pred cystoskopiou môžete zvyčajne jesť a piť ako zvyčajne (pokiaľ vám lekár nepovie, že to bude z nejakého dôvodu inak).
- Počas prípravy s lekárom vás môžu požiadať, aby ste sa vyzliekli a obliekli si špeciálne oblečenie.
- Zdravotnícky personál vám pred zákrokom vyčistí oblasť genitálií
V niektorých prípadoch vás lekár môže požiadať aj o poskytnutie vzorky moču na analýzu.
Bolestivosť cystoskopie
Počas cystoskopie lekár zvyčajne používa špeciálne znecitlivujúce látky, ktoré mu umožnia bezbolestne sa dostať cystoskopom do močového mechúra. V prípade náročnejšieho zákroku potom môže zvoliť celkovú alebo lokálnu anestéziu, počas ktorej budete znecitlivený od pása nadol.
Aké problémy dokáže odhaliť?
Cystoskopia sa používa pri diagnostike širokého spektra problémov.
Môže sa odporúčať z nasledujúcich dôvodov:
- Podozrenie na rakovinu
- Časté infekcie močových ciest
- Polypy
- Detekcia močových kameňov a blokád
- Zistenie príčiny krvi v moči
Samotná cystoskopia sa tiež považuje za veľmi bezpečnú metódu, ktorá zvyčajne nemá žiadne následky. Môže však zvýšiť riziko vzniku infekcie močových ciest.
V extrémnych prípadoch môže výnimočne spôsobiť prechodné krvácanie a opuch močovej trubice, čo môže sťažiť močenie krátko po zákroku. Ak problém s vyprázdňovaním močového mechúra pretrváva dlhší čas, môže to byť dôvod na zavedenie katétra.
Ako sa starať o močové cesty a prostatu?
Pravidelné návštevy urológa by mali byť pre mužov nevyhnutnosťou. Najmä preto, že ich v dospelosti často trápia problémy s prostatou, ktoré môžu výrazne znížiť komfort života.
Vyskúšajte tiež dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na podporu normálneho stavu prostaty a močových ciest, ktoré obsahujú byliny a ďalšie látky, ktoré poskytujú močovým cestám komplexnú starostlivosť.
V dobrom doplnku stravy zvyčajne nájdete nasledujúce byliny a látky:
Určite nie je na škodu naučiť sa venovať väčšiu pozornosť pitnému režimu, ktorý by nemal zahŕňať príliš veľa kávy a alkoholu. Naopak, snažte sa piť čo najviac čerstvej pitnej vody, čo by malo byť aspoň 2,5 až 3 litre. Zároveň však toto množstvo nevypite v krátkom čase, pretože budete chcieť prijať málo. Zvoľte radšej častejšie popíjanie po menších dúškoch.