Infekcie močových ciest sú pomerne často spojené so ženami, ktoré majú kratšiu močovú trubicu. Baktérie a iné patogény sa tak môžu dostať dovnútra oveľa ľahšie. Nie je to však tak vo všetkých prípadoch. Napríklad zrelí muži sa musia o svoje močové cesty v zrelom veku dobre starať, pretože práve vtedy ich môžu zaskočiť prvé komplikácie. Ako rozpoznať zápal močového mechúra? A aké liečebné postupy sú pri nej k dispozícii?
Močové cesty sú veľmi dôležité pre fungovanie ľudského tela. Medzi ich najdôležitejšie úlohy patrí odplavovanie odpadových látok z tela. Ich súčasťou sú močová trubica, močový mechúr, močovody a obličky, ktoré nepretržite filtrujú krv.
Infekcie močových ciest sa často začínajú v najnižších poschodiach. Patogény sa môžu dostať do močových ciest cez močovú trubicu, ktorá ich vedie do močového mechúra. Tam sa však infekcia nemusí zastaviť a môže sa dostať až do obličiek, ktoré potom môže postihnúť nebezpečný zápal.
Keďže zápal močového mechúra u mužov môže mať nenápadné príznaky, pozrime sa na to, na aké príznaky by ste si mali dávať pozor.
Čo znamená zápal močového mechúra?
Močový mechúr je v podstate vak, v ktorom sa ukladá odpadová tekutina, ktorá sa doň dostáva z obličiek. Keď sa močový mechúr naplní, mozog dostane signál, ktorý nás prinúti ísť vykonať malé nutkanie. Takto to funguje znova a znova.
Močový mechúr sa nachádza nad močovou trubicou, ktorá je (v podstate) odpadovou rúrou, ktorá odteká von. A cez túto časť tela sa môže ľahko dostať infekcia. Okrem toho, ako bolo uvedené vyššie, infekcia sa môže pohybovať smerom nahor, takže po prekročení močovej trubice sa môže uchytiť aj v močovom mechúre, kde následne vzniká nepríjemný zápal.
Ako spoznať zápal močového mechúra – príznaky
Zápal močového mechúra môže mať nenápadné, ale aj pomerne výrazné príznaky. Veľa závisí od toho, o akú závažnú infekciu ide.
Môžete si napríklad všimnúť:
- Častejšie nutkanie na močenie
- Silné nutkanie na močenie
- Pálenie a rezanie pri močení
- Nízke teploty
- Krv v moči
- Zakalený a zapáchajúci moč
Väčšina týchto príznakov vám bude známa z klasických infekcií močových ciest, takže pre vás pravdepodobne nebudú veľkou novinkou.
Ako dlho trvá?
Trvanie zápalu močového mechúra u mužov je veľmi individuálne. Okrem toho, že závisí od toho, čo zápal spôsobilo, závisí aj od toho, ako dlho trvá, kým sa problém začne riešiť, a aký spôsob liečby sa zvolí. Zvyčajne sa však uvádza, že bežný čas liečby je približne 1 týždeň.
Príčiny a ako mu predchádzať
Možno si kladiete otázku, ako je možné, že ste v minulosti nemali problémy so zápalom močových ciest a teraz ich máte oveľa častejšie. Existuje pre to nejaké vysvetlenie?
Medzi rizikové faktory zvýšeného výskytu infekcií močových ciest patria:
- Diabetes
- Nezhubne zväčšená prostata
- Močové kamene
- Zavedenie katétra
Benígne zväčšená prostata je problém, s ktorým bojuje veľké množstvo zrelých mužov. Jej nový rast sa začína okolo 25. roku života a môže pokračovať až do vysokého veku. Odborníci si zatiaľ nie sú istí, prečo k tomuto javu dochádza, ale vieme, že s najväčšou pravdepodobnosťou je zodpovedný za neskoršie problémy s nezhubne zväčšenou prostatou.
Keďže prostata sa nachádza tesne pod mužským močovým mechúrom a v jednom bode obklopuje močovú trubicu, nemusí dôjsť k úplnému vyprázdneniu tekutiny počas dlhého obdobia. Zvyšky starého moču potom môžu spôsobiť neplechu aj v močových cestách.
Liečba, babské rady a rýchla pomoc
Antibiotiká sa tradične predpisujú pri infekciách močových ciest. Vzhľadom na zvyšujúcu sa rezistenciu voči antibiotikám vám však lekár môže najprv odporučiť iný spôsob starostlivosti, ktorý môže dostať infekciu pod kontrolu.
Jedným z nich je zvýšenie pitného režimu. Okrem vody a polievok sú vhodné rôzne bylinkové a klasické čaje. Zvýši sa tak pravdepodobnosť, že sa patogény rýchlejšie vyplavia z tela. Odporúča sa tiež dodržiavať telesný odpočinok, dbať na dôslednejšiu intímnu hygienu, nezadržiavať moč a užívať prípravky s vitamínom C a brusnicami.
Starostlivosť o prostatu a močové cesty
V neposlednom rade by ste nemali ignorovať stav vašej prostaty, ktorá vám môže spôsobovať problémy s prerušovaným močením, slabým prúdom moču, častejším a nočným močením atď. V niektorých prípadoch môže dokonca zvyšovať riziko inkontinencie moču.
Okrem pravidelných návštev urológa stavte na dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre prostatu a močové cesty, ktoré obsahujú antioxidanty a bylinky. Okrem žihľavy dvojdomé nájdete v zložení tých kvalitných aj zinok, lykopén, saw palmetto, slivku africkú a mnoho ďalších zložiek, ktoré ponúknu komplexnú starostlivosť o vašu prostatu a močové cesty.