Stalo sa vám niekedy, že ste sa chystali niekam cestovať alebo ísť na dôležité stretnutie, ale nemohli ste sa pohnúť, pretože ste každých päť minút museli ísť na toaletu? V takom prípade môžete mať problém s hyperaktívnym močovým mechúrom. Ako sa prejavuje? A existuje nejaká liečba?
Ak máte neustále pocit, že máte dieťa, nie je to normálne. Niektorí ľudia však tento problém majú a nedokážu sa s ním vyrovnať. Hyperaktívny močový mechúr je dosť ošemetná záležitosť, pretože časté prerušovanie konverzácie alebo neustále zastavovanie pri cestovaní môže u okolia vyvolávať prinajmenšom zvláštny pocit.
Čo spôsobuje hyperaktívny močový mechúr? A existujú nejaké tipy, ako sa ho zbaviť?
Príznaky hyperaktívneho močového mechúra?
Ľudia, ktorí trpia hyperaktívnym močovým mechúrom, môžu mať kvôli častému nutkaniu na močenie inkontinenciu moču. To určite nie je príjemné a nikto sa tým z úplne pochopiteľných dôvodov verejne nechváli.
Okrem iných prejavov zisťujeme:
– Akútne a nekontrolovateľné nutkanie na močenie
– Časté močenie
– Nočné močenie
Nie u každého sa hyperaktívny močový mechúr prejavuje rovnako. U niektorých môže ísť dokonca o reakciu na stresujúci problém.
Hyperaktívny močový mechúr u mužov a žien
Hyperaktívny močový mechúr je oveľa častejšie problémom žien. Ale ani mužom sa úplne nevyhýba. U mužov problém hyperaktívneho močového mechúra súvisí s problematickou prostatou. Zväčšená prostata môže znemožniť správne vyprázdňovanie močového mechúra, takže sa rýchlejšie naplní a dochádza k nežiaducemu úniku moču.
U žien je hyperaktívny močový mechúr častejší počas menopauzy, ale môže sa vyskytnúť aj v inom veku.
Najčastejšie príčiny
Okrem vyššie uvedených príčin existujú aj ďalšie príčiny hyperaktívneho močového mechúra.
Patria medzi ne:
- Nadmerné pitie tekutín v krátkom čase
- Užívanie liekov, ktoré zvyšujú tvorbu moču
- Infekcie močových ciest
- Pitie kofeínu a alkoholu
- Nedostatočne vyprázdnený močový mechúr
- Abnormality močových ciest
- Zablokovanie močových ciest (napríklad močovým kameňom)
Ako teda vidíte, aj malá zmena vášho súčasného životného štýlu môže pomôcť.
Liečba
Lekár zvyčajne vykoná sériu testov, aby zistil, či je s vašimi močovými cestami všetko v poriadku. Okrem odberu vzorky moču môže vyžadovať aj cystoskopiu alebo vyšetrenie močových ciest. Ak je problém vážnejší, lekár vám môže odporučiť operáciu močového mechúra. Častejšie sa však odporúča zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa aj diétu.
Bylinky na hyperaktívny močový mechúr
Bylinky, ktoré sa nachádzajú v doplnkoch stravy na podporu normálneho stavu prostaty, pomáhajú aj pri hyperaktívnom močovom mechúre.
V tých kvalitných nájdete:
– Saw palmetto
– Slivku africkú
– Vŕbovku malokvetú
– Žihľavu dvojdomú
– Lykopén
A mnoho ďalších zložiek vrátane zinku, ktorý sa spája s podporou plodnosti. Majte na pamäti, že tieto doplnky stravy sa musia užívať dlhodobo, aby mali maximálny účinok.