Infekcia močových ciest je jedným z najčastejších zdravotných problémov, s ktorými sa dnes môžeme stretnúť. Nielen kvôli zlým hygienickým návykom, ale aj kvôli niektorým civilizačným chorobám. Aká je prevencia infekcie močových ciest a ako ju možno rýchlo a účinne liečiť?
Ak vás počas močenia trápi pálenie alebo dokonca svrbenie, môžete sa spoľahnúť buď na to, že používate nevhodné kozmetické výrobky, ktoré spôsobili podráždenie v intímnej oblasti, alebo máte zápal močových ciest. Čo rozhodne nie je zvláštne. V skutočnosti je to tak bežné, že pravdepodobne neexistuje nikto na svete, kto by to aspoň raz nezažil.
Ako liečiť zápal močových ciest a prečo je častejší u žien ako u mužov, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Preto určite pokračujte v čítaní.
Čo je to zápal močových ciest?
Zápal močových ciest je ochorenie vylučovacieho (močového) traktu, do ktorého sa dostávajú mikróby spôsobujúce zápal. Postihuje obe pohlavia, ale ženy týmto problémom trpia častejšie. Predovšetkým kvôli ich anatómii, ktorá je znevýhodnená kratšou močovou trubicou. (Ženám sa odporúča predchádzať zápalom močových ciest po pohlavnom styku tým, že sa po ňom vymočia).
Infekcie močových ciest sa môžu dostať prakticky do ktorejkoľvek časti močových ciest. Cudzie mikroorganizmy sa môžu v najlepšom prípade uchytiť v močovej trubici alebo v močovom mechúre. Neliečená infekcia však môže postúpiť do obličiek, kde môže spôsobiť veľmi vážne problémy.
Príčiny zápalu močových ciest
Existuje nespočetné množstvo príčin zápalu močových ciest. (Niektorí ľudia ho majú chronicky.) Negatívny vplyv na tento stav má aj neschopnosť dobre vyprázdniť močový mechúr. Preto sa u starších mužov, ktorí majú problematickú prostatu, môžu vyskytnúť náhle problémy s močením.
Medzi ďalšie potenciálne negatívne vplyvy patria:
- Vyšší vek
- Nedostatok pohybu (napríklad aj u ľudí pripútaných na lôžko)
- Obličkové kamene
- Zablokovanie močových ciest
- Diabetes
- Tehotenstvo
- Oslabený imunitný systém
Zápal močových ciest u mužov
Zápal močových ciest u mužov sa svojimi príznakmi nelíši od zápalu u žien. Je však pravda, že u nich je tento jav oveľa menej častý. Ako už bolo spomenuté, veľkú zmenu môžu spôsobiť problémy s prostatou, ktoré môžu zhoršiť schopnosť normálneho vyprázdňovania močového mechúra.
Zápal močových ciest u žien
Negatívnou stránkou ženskej anatómie je kratšia močová trubica, ktorá je tiež v tesnej blízkosti vagíny a análneho otvoru. Z tohto dôvodu je zápal močových ciest prenosný pohlavným stykom. Preto by mali dbať na to, aby sa po pohlavnom styku vymočili, čo má veľký potenciál tieto nežiaduce mikroorganizmy okamžite zmyť. Zvážte tiež, či je pre vás vhodné používať spermicíd. Hoci je to jedna z metód ochrany, môže spôsobiť podráždenie, ktoré tiež vedie k infekcii. (Niektoré ženy majú problém aj s kondómami. Neodporúčame ju však vynechať, pretože zabraňuje prenosu pohlavne prenosných chorôb.) V neposlednom rade má na vznik infekcie vplyv aj pokles ženských hormónov po menopauze a zmenená funkcia imunitného systému počas tehotenstva.
Príznaky zápalu močových ciest
To, že máte infekciu močových ciest, zistíte celkom spoľahlivo. Jej príznaky sú také typické, že ju dokážu identifikovať aj ľudia, ktorí ju nikdy predtým nemali. Ale keďže sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti, poďme si to trochu pripomenúť.
Prejavy infekcie močových ciest sú:
- Pálenie počas močenia
- Zvýšená potreba močenia
- Nutkavá potreba odskočiť si
- Krv v moci
- Sedimenty v moči
- Koncentrovaný moč tmavšej farby
- Zapáchajúci moč
- Bolesť v podbrušku u žien
- Bolesť okolo análneho otvoru u mužov
Ak sa infekcia dostane do hornej časti močových ciest, kde sa nachádzajú obličky, môže mať oveľa dramatickejší priebeh (v naozaj vážnych situáciách môže skončiť aj smrťou.) Vážny priebeh sa dá rozpoznať podľa vysokej horúčky, vracania, zimnice, nevoľnosti a bolesti chrbta v oblasti bedrovej chrbtice.
Liečba
Mnoho ľudí odmieta antibiotiká na zápal močových ciest. Vzhľadom na to môžete v lekárni dostať iné lieky na zápal močového mechúra, ktoré sú menej invazívne. Nemôžeme vám povedať, či je to správne alebo nie, pretože každá situácia je čisto individuálna a nedá sa posudzovať rovnako. (Antibiotiká sú vhodné pri ťažkých zápaloch, ale pri skorých zápaloch môžete s lekárom zvážiť iné funkčné metódy, pri ktorých nehrozí rezistencia na antibiotiká.) Na zápal močových ciest zaberajú napríklad niektoré bylinky a vitamíny. O tom sa však zmienime o niekoľko odsekov nižšie.
Domáca liečba
Domáca liečba zápalu močových ciest môže byť dobrým doplnkom k tej, ktorú vám indikuje lekár. (Určite sa s ním však poraďte.) Viete, čo počas liečby vyskúšať?
Bylinky a vitamíny
Pri infekciách močových ciest sa najviac odporúčajú brusnice a šípky, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C. Čoraz obľúbenejšie sú aj probiotiká, ktoré podporujú osídlenie organizmu prospešnými mikroorganizmami. Vsadiť však môžete aj na urologické čaje, ktoré môžu obsahovať spomínaný šípkový čaj alebo iné bylinky, ktoré posilňujú imunitný systém.
Pitný režim
S urologickými čajmi súvisí aj význam pitného režimu. Čím viac sa budete trochu odrážať, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa vám podarí vylúčiť z tela dostatok cudzích baktérií, ktoré robia neplechu v močových cestách. Pripravte si teda dostatočne veľký hrniec a šálku a vypite, čo sa dá.
Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie doplnkov stravy na prírodnej báze, ktoré prispievajú k normálnej funkcii močových ciest. A ak ste muž? Potom stavte na český výživový doplnok UNIPROSTA, ktorý je špeciálne navrhnutý pre potreby mužského močového systému. Život sa dá stráviť oveľa príjemnejším spôsobom, tak sa tomu nebráňte.