Prostata je žľaza, ktorá sa nachádza pod mužským močovým mechúrom. A prečo je tam? Predovšetkým na produkciu tekutiny, ktorá je rozhodujúca pre normálne fungovanie spermií. Telo jednoducho starne. A s tým súvisia rôzne komplikácie a problémy. Preto vás pripravíme na preventívne vyšetrenie prostaty.
Muži si to často odmietajú priznať, ale po každých ďalších narodeninách si začnú všímať rôzne zádrhele a boľavé miesta, o ktorých predtým nevedeli. Môže to začať celkom nevinne. Možno pokles libida alebo častejšie nočné močenie, ktoré nie je také plynulé ako v dvadsiatke.
Môže však spôsobiť aj bolestivú ejakuláciu alebo erektilnú dysfunkciu, čo mužom berie vietor z plachiet (nielen rečnícky).
V dnešnom článku vám povieme, čo sa s tým dá robiť a ako sa pripraviť na vyšetrenie prostaty.
Ako prebieha vyšetrenie prostaty
Prvé vyšetrenie prostaty je pre mnohých mužov skutočným strašiakom. Čo mi urobia? Nebude to bolieť? A nebude to trápne?
Samozrejme, všetci si vieme predstaviť oveľa príjemnejšie činnosti, ktoré by sme chceli robiť namiesto návštevy urológa. Na druhej strane musíme byť zodpovední a začať niektorým problémom predchádzať čo najskôr. Pretože ak sa im nevenujeme, zvyčajne sa zhoršujú. A to by mohol byť problém. Takže sa nemusíte obávať, radi vám vysvetlíme, čo sa bude diať.
Vyšetrenie ultrazvukom
Každý moderne vybavený urológ má vo svojej ordinácii ultrazvuk. Ide o zariadenie, ktoré po priložení na požadovanú časť tela dokáže spoľahlivo ukázať, čo sa v ňom deje. Okrem toho je úplne neinvazívna a nebolí.
Muži, ktorí sa stretávajú s ultrazvukom prostaty, sú skôr v menšine. Lekár ho zvyčajne využíva až vo chvíli, keď má podozrenie na nejaký patogénny nález na prostate. Počas ultrazvukového vyšetrenia sa do konečníka zavedie veľmi tenká sonda, ktorá lekárovi ukáže skutočný stav. Niektorí lekári vykonávajú aj ultrazvukové vyšetrenie semenných mechúrikov. Tento postup ušetrí človeka zbytočného odberu vzorky na biopsii.
Vyšetrenie krvi
Štandardné vyšetrenie prostaty môže zahŕňať odber a analýzu vzorky krvi. Zistíte tak, či máte zvýšenú hladinu proteínu PSA v krvi. Môže to znamenať, že máte zväčšenú prostatu, zápal prostaty alebo rakovinu prostaty. (Keďže každý z týchto stavov má inú závažnosť, neinterpretujte si vyššiu hladinu proteínu PSA v krvi hneď nesprávne.)
Vyšetrenie pohmatom
Absolútnym základom každej prehliadky je vyšetrenie pohmatom. Lekár nanesie na prst ruky v rukavici gél a jemne ho vloží do konečníka, z ktorého je prostata veľmi dobre prístupná. Už len na základe toho môže odhadnúť jeho veľkosť alebo abnormality. Vyšetrenie nie je bolestivé a trvá veľmi krátko.
Kedy naňho ísť?
Na rozdiel od žien, ktoré chodia na pravidelné prehliadky k ženskému lekárovi, vy môžete ísť k urológovi, aj keď nemáte žiadne problémy s prostatou. Hlavne preto, že je špecialista na močové cesty. Rieši problémy, ako sú močové kamene alebo infekcie močových ciest. Môžete sa na neho obrátiť aj v prípade, že vás trápi neplodnosť, inkontinencia alebo prolaps močového mechúra.
Záleží na veku?
Určite je rozumné naučiť sa navštevovať urológa skôr, ako dosiahnete stredný vek (keď sa zvyčajne objavia prvé problémy s prostatou.) Neváhajte sa objednať aj kedykoľvek inokedy, keď budete mať niektorý z uvedených problémov. Napríklad problémy s močovými cestami alebo neplodnosť, ktorá je v súčasnosti veľkým strašiakom.
Čo môže vyšetrenie prostaty odhaliť ?
Vyšetrenie prostaty môže ukázať, že máte nezhubne zväčšenú prostatu. To zvyčajne spôsobuje problémy s prerušovaným močením a nepríjemné pocity, kvôli ktorým musíte častejšie močiť. Urológ môže riešiť aj prostatitídu, ktorá môže byť chronická alebo akútna. V neposlednom rade môže zachytiť rakovinu prostaty, ktorá je veľmi dobre liečiteľná.
Zdravie prostaty na prvom mieste
Pravidelná návšteva urológa je síce dôležitá, ale nie je to všetko, čo môžete pre seba a zdravie svojej prostaty urobiť. Pozorujete prvé príznaky problémov s prostatou alebo chcete podporiť svoju prostatu? V súčasnosti sa ako najlepšie riešenie ponúkajú prírodné doplnky stravy obsahujúce bylinky na prostatu. Mali by obsahovať najmä žihľavu dvojdomú, serenou plazivú, slivku africkú a vŕbovku malokvetú. Kombinácia týchto účinných látok pomôže udržať vašu prostatu zdravú. Kľúčové je aj pravidelné cvičenie a zdravá telesná hmotnosť. Môžete tiež vyskúšať Kegelove cvičenia.